طرح اختلاط بتن

طرح اختلاط بتن به روش وزنی

طرح اختلاط بتن به روش حجمی

طرح اختلاط بتن به روش سریع

تعاریف تکنولوژی بتن

راهنما

درباره ما

طرح اختلاط بتن ویرایش 3

بر اساس آیین نامه ACI 211.1-91-Re.99

طرح و توسعه آرتمن
www.ksoft.ir
info@ksoft.ir
تهیه کننده : مهندس کامیار باقری نژاد

سایر محصولات :
نرم افزار راهسازی راهکار
نرم افزار ترسیم نقشه های اجرایی سازه های بتنی ECD
نرم افزار مدیریت و حسابداری دفاتر فنی مهندسی

راهنما

طرح اختلاط بتن به این معناست که به چه نسبتی اجزا تشکیل دهنده بتن شامل سیمان ، آب، شن، ماسه و مواد مضاف را مخلوط کنیم تا بتن تهیه شده به خواص و مقاومت مشخصی دست یابد.
این نرم افزار جهت طرح اختلاط بتن بر اساس آیین نامه ACI 211.1-91 ویرایش سال 2009 طراحی و تهیه شده است و قابل استفاده مهندسین عمران و افرادی که در کارگاه های عمرانی و ساختمانی مبادرت به تهیه بتن مینمایند میباشد.
این نرم افزار روش هایی را جهت انتخاب ترکیب مناسب اجزای تشکیل دهنده بتن شامل مواد سیمانی ، سنگ دانه ها ، مواد پوزالانی و همچنین افزونه های شیمیایی ارائه میدهد. این ترکیبات شامل بتن معمولی و یا بتن با مقاومت بالا و با اسلامپ و  کارایی مناسب جهت استفاده در ساخت بتن درجا میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.
در این نرم افزار طرح اختلاط بتن با 5 روش قابل محاسبه میباشد:

  1. طرح اختلاط وزنی بتن هوادار
  2. طرح اختلاط حجم مطلق (حجمی) بتن هوادار
  3. طرح اختلاط وزنی بتن بدون حباب هوا
  4. طرح اختلاط حجم مطلق (حجمی) بتن بدون حباب هوا
  5. طرح اختلاط بتن سریع

این نرم افزار شامل تعاریف تمامی اصطلاحات بکار رفته و تعاریف مربوط به تکنولوژی بتن میباشد تا علاوه برامکان یادآوری برای افراد متخصص ، کاربران معمولی نیز با مطالعه این مفاهیم قادر به طرح مخلوط بتن مورد نظر خود باشند.
جهت استفاده از نرم افزار برای تهیه طرح اختلاط ابتدا روش طراحی مورد نظر خود را انتخاب نموده و به ترتیب موارد خواسته شده نظیر اسلامپ، مقاومت مورد نظر ، مواد افزودنی ، مشخصات سنگ دانه ها و ... را وارد نموده و مراحل طراحی را به پایان برسانید.
موارد پیش فرض در نرم افزار قرار داده شده اند تا کاربر را در وارد کردن مقادیر درست یاری کنند.
در پایان طرح کلیه عناصر مورد نیاز به صورت خلاصه در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

در سنجش مقاومت فشاری بتن بعضی از آیین نامه های دنیا از نمونه مکعبی و بعضی دیگر از نمونه استوانه ای استفاده میکنند. تفاوت مقاومتی که بین نمونه استوانه ای و مکعبی وجود دارد مشکلی را به وجود نمی آورد چرا که ضرایب مربوطه در آیین نامه های مختلف لحاظ شده است.
به عنوان نمونه آیین نامه آمریکا (ACI) بر اساس نمونه استوانه ای کار میکند. در ایران و نرم افزار طرح اختلاط ارائه شده ، محاسبات بر اساس آیین نامه آمریکایی و مقاومت بتن بر اساس نمونه استوانه ای (f’c) ملاک عمل قرار میگیرد.
قابل ذکر است مقاومت فشاری 28 روزه نمونه استوانه ای حدود 80 درصد نمونه مکعبی است.

 

تعاریف تکنولوژی بتن

مواد تشکیل دهنده بتن

سیمان - آب - دانه های سنگی (شن و ماسه) - هوا

تفاوت بتن بدون هوا و هوادار

بتن بدون هوا در حالت معمولی ساخته میشود و حباب های درشت و مضر هوا در آن وجود دارند ولی در بتن هوادار عمدا سعی میشود در آن حباب های ریز هوا ایجاد شوند و این کار با استفاده از مواد مضاف هوا زا یا سیمان هوازا انجام میشود.

سیمان

سیمان، چسبی است که پس از مخلوط با آب به دوغاب سیمان یا خمیر سیمان دور دانه ها را آغشته و آنها را بهم میچسباند.

مواد مضاف

مواد شیمیایی هستند که به میزان جزئی و به صورت درصدی از وزن سیمان به مخلوط اضافه میشوند تا خواص مطلوب مورد نظر در بتن ایجاد گردد.

مواد اولیه سیمان

آهک 63% - سیلیس 20 % - آلومین 6% - اکسید آهن 3% - اکسید منیزیم 1.5%

سیمان تیپ 1 (سیمان معمولی)

همان سیمان معمولی است و در شرایط آب و هوایی عادی مصرف میشود.

سیمان تیپ 2 (سیمان متوسط)

از نظر خواص متوسط است ، تا حدی کند گیر بوده و تا حدی در برابر حمله سولفات ها مقاوم است.

سیمان تیپ 3 (سیمان زود گیر)

در هوای سرد و در جاهایی که به دلیل محدودیت امکانات بخواهیم قالب را زودتر باز کنیم کاربرد دارد.

سیمان تیپ 4 (سیمان دیرگیر)

کند گیر بوده و در هنگام گیرش حرارت کمی تولید میکند. قابل مصرف در هوای گرم و بتن ریزی های حجیم میباشد.

سیمان تیپ 5 (سیمان ضد سولفات)

برای مصرف در مکان هایی که در معرض حمله سولفات ها قرار دارد مناسب میباشد.

سیمان پوزالانی

این سیمان را از مخلوط کردن 15 الی 40 درصد پوزالان با کلینکر سیمان معمولی و آسیاب کردن این مخلوط بدست میآورند. برای مصرف در کارهای عادی نظیر آجر چینی مناسب است.

دانه های سنگی

دانه های سنگی به دو دسته دانه های درشت یا شن و دانه های ریز یا ماسه تقسیم میشوند. مرز شن و ماسه الک استاندارد نمره 4 با اندازه بعد 3/16 اینچ یا 4.76 میلیمتر میباشد. دانه های عبوری از الک نمره 4 ماسه و دانه های مانده روی الک نمره 4 شن هستند.

منحنی دانه بندی

عبارت است از یک منحنی که نحوه توزیع دانه ها از نظر ابعاد را مشخص میکند.تعداد الک های استاندارد که استفاده میگردند 9 عدد میباشد که 5 الک در محدوده ماسه ، یک الک مرز شن و 3 الک در محدوده شن است.

مدول نرمی

مدول نرمی یا ضریب نرمی عبارت است از مجموع درصد های باقیمانده روی الک های استاندارد تقسیم بر صد . مدول نرمی ممکن است بین 0 تا 9 متغیر باشد.

کارایی

کارایی عبارت است از درجه سهولت ریختن و کار کردن با بتن

اسلامپ

برای آزمایش کارایی بتن، بتن تازه را در سه لایه در مخروط ناقص جای میدهند و با میله هر لایه را ویبره میکنند سپس سطح آن را صاف کرده و مخروط را به سمت بالا حرکت میدهند. بتن پس از بیرون آمدن از قالب مخروطی ، مقداری افت میکند. میزان این افت برحسب سانتی متر را اسلامپ بتن مینامند و میتواند از 0 تا 30 سانتی متر تغییر کند. هر چه اسلامپ کمتری انتخاب شود ، خواص مطلوب بتن در بتن سخت شده، بهتر خواهد بود.

وزن مخصوص بتن

منظور از وزن مخصوص حقیقی، نسبت وزن بتن به حجم حقیقی آن (با کم کردن حجم خلل و فرج موجود در آن) و منظور از وزن مخصوص ظاهری نسبت وزن بتن به حجم ظاهری آن (حجم ظاهری که بتن اشغال کرده است) است.

طرح اختلاط بتن

طرح اختلاط بتن به این معناست که به چه نسبتی اجزا تشکیل دهنده بتن شامل سیمان ، آب، شن، ماسه و مواد مضاف را مخلوط کنیم تا بتن تهیه شده به خواص و مقاومت مشخصی دست یابد.

رابطه عیار سیمان و مقاومت فشاری بتن

f'c -kg/cm2
عیار سیمان در بتن
160
250
200
300
240
350
280
400
320
450
360
500